Taktisk träning

Live rating

2700chess.com for more details and full list

Sverige

Senaste kommentarerna

  • Grattis Holger på bemärkelsedagen!

    Holger B 05.08.2019 12:55
    Tusen takk!

    Läs mer...

     
  • Grattis Ulf Andersson på bemärkelsedagen!

    Ulf Andersson 05.08.2019 10:54
    Stort tack! :)

    Läs mer...

     
  • NM: Holger spelar sitt livs schack!

    George Ang 26.06.2019 13:15
    Vad extremt bra gjort av vår TSS Holger Bauhut att segra mot så högrankade ELO 2224 - 2545 schackspelare ...

    Läs mer...

     
  • Grattis Yngve på bemärkelsedagen!

    Yngve 15.06.2019 07:48
    Stort tack

    Läs mer...

     
  • Holger & Bana segrade i TSS Blixt-KM!

    george ang 15.05.2019 22:28
    Gut gespielt, Helmut, und auch Ulla mit Ihrem Remi:)….välkommen hem sedan i Juni

    Läs mer...

Den Allsvenska serien 2019-20

Efter en finfin Allsvensk comeback som slutade med en 3:e plats har Tanums Schacksällskap den här säsongen blivit inlottat i division III, grupp 7. Vi kan konstatera att vi har fått en gynnsam serielottning utifrån ett reseperspektiv, då Tanum har fått maximala tre hemmamatcher och två bortamatcher, varav den ena bortamatchen högst troligt skall spelas i relativt närbelägna Varekil (Bohusalliansen STO är bestående av Stenungsund SK och Orust SK).
 
Tanums Schacksällskaps Ulf Haglund och George Ang koncentrerar sig här i förra säsongens seriepremiär mot Göteborgs Schacksällskap.
 
Division III – grupp 7: 2019-20.                                                                            
Hisings-Alliansen Götaverken/Lundby II (2:a i division III grupp 5)
Tanums SS (3:a i division III grupp 5)
Bohusalliansen STO (4:a i division III grupp 5)
SS Manhem VII (6:a i division III grupp 5)
Östra Skaraborgsalliansen II (5:a i division III grupp 6)
SS Manhem VI (6:a i division III grupp 6)                                                             
 
 
OBS! Reservera nu nedanstående datum i era almanackor!
 
Rond 1 2019-10-20
Östra Skaraborgsalliansen II* – Tanums SS
*Falköpings SS, Hjo SK, Skövde SS & Tibro SK
 
Rond 2 2019-11-10
Tanums SS – SS Manhem VII
 
Rond 3 2019-12-01
Tanums SS – SS Manhem VI
 
Rond 4 2020-02-02
Tanums SS – Hisings-Alliansen Götaverken/Lundby II
 
Rond 5 2020-03-15
Bohusalliansen STO* – Tanums SS
*Stenungsunds SK & Orust SK
 
Tryck på den efterföljande länken för att ta del av mer information om både vår grupp (division III, grupp 7), samt de övriga grupperna: Den Allsvenska serien 2019-20.