Taktisk träning

Live rating

2700chess.com for more details and full list

Sverige

Senaste kommentarerna

  • Stor succé för TSS juniorer i Uddevalla!

    Bengt Samzelius 07.10.2019 21:36
    Uddevalla Schacksällskap är också att gratulera till ett lyckat och väl genomfört evenemang. Spelet i ...

    Läs mer...

     
  • Stor succé för TSS juniorer i Uddevalla!

    George Ang 07.10.2019 14:06
    Heja våra ungdomar Ali, Bana, Ahmed Badawi, Noa Grönberg, Ben Samuel Groth Skaar, Anna Blauhut, Håkon ...

    Läs mer...

     
  • Stor succé för TSS juniorer i Uddevalla!

    Christian Carlsson 07.10.2019 13:28
    Vi gratulerar juniorerna till de stora framgångarna i Uddevalla Junior open! Hälsningar :-) ...

    Läs mer...

     
  • En ny medlem – Vetle Bjørge Strand

    George Ang 03.10.2019 21:13
    Varmt välkommen Vetle Björge Strand, hos oss i Tanums Schack Sälskap, jag hoppas att du kommer att ...

    Läs mer...

     
  • En ny medlem – Håkon Røed

    George Ang 03.10.2019 21:08
    Hej Håkon, varmt välkommen hos os i Tanums Schack Sällskap, hoppas att du kommer att trivas bra och jag ...

    Läs mer...

Den Allsvenska serien 2019-20

Efter en finfin Allsvensk comeback som slutade med en 3:e plats har Tanums Schacksällskap den här säsongen blivit inlottat i division III, grupp 7. Vi kan konstatera att vi har fått en gynnsam serielottning utifrån ett reseperspektiv, då Tanum har fått maximala tre hemmamatcher och två bortamatcher, varav den ena bortamatchen högst troligt skall spelas i relativt närbelägna Varekil (Bohusalliansen STO är bestående av Stenungsund SK och Orust SK).
 
Tanums Schacksällskaps Ulf Haglund och George Ang koncentrerar sig här i förra säsongens seriepremiär mot Göteborgs Schacksällskap.
 
Division III – grupp 7: 2019-20.                                                                            
Hisings-Alliansen Götaverken/Lundby II (2:a i division III grupp 5)
Tanums SS (3:a i division III grupp 5)
Bohusalliansen STO (4:a i division III grupp 5)
SS Manhem VII (6:a i division III grupp 5)
Östra Skaraborgsalliansen II (5:a i division III grupp 6)
SS Manhem VI (6:a i division III grupp 6)                                                             
 
 
OBS! Reservera nu nedanstående datum i era almanackor!
 
Rond 1 2019-10-20
Östra Skaraborgsalliansen II* – Tanums SS
*Falköpings SS, Hjo SK, Skövde SS & Tibro SK
 
Rond 2 2019-11-10
Tanums SS – SS Manhem VII
 
Rond 3 2019-12-01
Tanums SS – SS Manhem VI
 
Rond 4 2020-02-02
Tanums SS – Hisings-Alliansen Götaverken/Lundby II
 
Rond 5 2020-03-15
Bohusalliansen STO* – Tanums SS
*Stenungsunds SK & Orust SK
 
Tryck på den efterföljande länken för att ta del av mer information om både vår grupp (division III, grupp 7), samt de övriga grupperna: Den Allsvenska serien 2019-20.