TSS förlorade p.g.a. materialfel!

   
  Den ”nya” digitala standardschackklockan, av modellen DGT 2010, till en kostnad av 700 kr styck, kom tyvärr att hamna i centrum för den här seriematchens utgång.
   
  Tanums Schacksällskap förlorade hemmamatchen mot SS Manhem VII med minsta möjliga marginal, 3,5-4,5. Den stora framgångsvåg som Tanum har surfat på fick ett mycket abrupt slut och det på ett högst besynnerligt sätt. Ja, så har det då visat sig att schack är en materialsport, vem kunde tro att det förhöll sig på det viset? Det uppstod stor förvirring och oreda när Jarls motståndare hävdade att Jarl plötsligt hade förlorat på tid, emellertid förhöll det sig på det viset att ett tidigare känt tekniskt fel gjorde sig påmint. I Sveriges Schackförbunds Allsvenska tävlingsbestämmelser omnämns att man inte skall använda sig av den digitala schackklockan av DGT 2010:s förprogrammerade tidsprogram, nr 19, utan att man istället skall använda sig av det manuella programmet, d.v.s. nr 21. Då det finns ett programmeringsfel i klockornas program. Ja, det här felet fick tyvärr en helt avgörande betydelse för matchens utgång. För både Jarl och Christian som helt tappade koncentrationen i ett kritiskt läge, samt för Ulf Haglund. Ulf kom att pressa en remiställning för hårt, enär han kände sig nödgad att vinna på grund av det som hade utspelat sig i Jarls parti. Den enda trösten finns att finna i våra ungdomars spel: Ali, Bana, samt Ahmed, som i sina Allsvenska debuter lyckades med den fina bedriften att erövra 2,5 poäng av 3 möjliga! Hur som helst är det en stor besvikelse att seriematchen fick ett så nesligt slut.
   
  Bordsresultaten mellan Tanums SS – SS Manhem VII, 3,5-4,5:
  1.) Holger Blauhut (2020) – Thomas Kosmidis (1642), 0,5-0,5.
  2.) Peter Eskola – Kjell Zackrisson (1636), 0,5-0,5.
  3.) Jarl Edgren – Pavol Jakubec (1518), 0-1.
  4.) Christian Carlsson – Claes Fransson (1420), 0-1.
  5.) Ulf Haglund – Mehdi Hassan, 0-1.
  6.) Ali Badawi – Seppo Eskola (1271), 1-0.
  7.) Bana Badawi – Vladislav Beliaev (1112), 1-0.
  8.) Ahmed Badawi – Hans Ekström, 0,5-0,5.
   
   
  Thomas Kosmidis (1642), SS Manhem VII - Holger Blauhut (2020), Tanums SS 0,5-0,5.
   
   
  Peter Eskola, Tanums SS - Kjell Zackrisson (1636), SS Manhem VII, 0,5-0,5.
   
   
  Jarl Edgren, Tanums SS - Pavol Jakubec (1518), SS Manhem VII, 0-1.
   
   
  Christian Carlsson, Tanums SS - Claes Fransson (1420), SS Manhem VII, 0-1.
   
   
  Ulf Haglund, Tanums SS - Mehdi Hassan, SS Manhem VII, 0-1.
   
   
  På det innersta bordet spelar: Ali Badawi, Tanums SS - Seppo Eskola (1271), SS Manhem VII, 1-0.
   
   
  Bana Badawi, Tanums SS - Vladislav Beliaev (1112), SS Manhem VII, 1-0.
   
   
  Ahmed Badawi, Tanums SS - Hans Ekström, SS Manhem VII, 0,5-0,5.
   
   
  Rasta på Tanums shoppingcenter sponsrade sin lokala schackklubb med goda och mycket uppskattade smörgåsar, samtidigt som Sjögrens i Backen - Café & Bageri i Grebbestad sponsrade med välsmakande lussekatter och pepparkakor. Tanums Schacksällskap vill ta tillfället i akt och tacka sina sponsorer för god spis!
   
   
  Övriga resultat från den tredje ronden den 2 december:
  Kålltorps SS II – SS Manhem V, 2-6
  Hisings-Alliansen Götaverken/Lundby II – Bohusalliansen STO, 5-3
  SK Kamraterna III – Göteborgs SS, 3,5-2,5
   
  Den Allsvenska seriens division III, grupp 5:

  Pl.

  Klubb

  S

  V

  O

  F

  PP

  MP

  1

  SS Manhem V

  3

  3

  0

  0

  17,0

  6

  2

  Tanums SS

  3

  2

  0

  1

  15,5

  4

  3

  Hisings-Alliansen II

  3

  2

  0

  1

  14,0

  4

  4

  SS Manhem VII

  3

  2

  0

  1

  13,0

  4

  5

  Kålltorps SS II

  3

  1

  0

  2

  11,5

  2

  6

  Bohusalliansen STO

  3

  1

  0

  2

  9,5

  2

  7

  SK Kamraterna III

  3

  1

  0

  2

  6,5

  2

  8

  Göteborgs SS

  3

  0

  0

  3

  7,0

  0

   
  Den fjärde ronden spelas den 13 januari:
  Tanums SS – Hisings-Alliansen Götaverken/Lundby II
  SS Manhem VII – SS Manhem V
  Göteborgs SS – Kålltorps SS II
  Bohusalliansen STO – SK Kamraterna III
   
  För mer information:
   
   

  Kommentarer   

  #2 Christian Carlsson 2018-12-04 14:22
  Hej Ulla och Hellmut, tack för hälsningen! :-)

  Ja, att förlora en seriematch under sådana här omständigheter känns verkligen trist! Det hade varit önskvärt och anständigt om de som inte själva deltar i partier där situationer av olika anledningar uppstår kunde hålla sig lugna och tysta, samt inte heller lägga sig i sådana partier. För det pågår ju trotts allt sju andra partier i samma spellokal och vi borde rimligen kunna förtjänta den respekten som detta innebär och kräver! Ja, vi måste absolut ta lärdom av detta, så att om något liknande skulle uppkomma i framtiden, så skall vårt agerande otvivelaktigt bli betydligt mer resolut. Antingen får berörda spelare själva förtroendet att klara av att reda ut situationen utan att ”halva” motståndarlaget lägger sig i partiet och dess situation. Det enda rimliga alternativet är annars att alla klockor måste stannas tills saken har fått en tillfredställande förklaring och ges chansen att få en korrekt lösning. Liknande situationer kommer inte att accepteras. För att avluta detta inlägg med något positivt får vi lyfta fram och ta med oss våra ungdomars: Ali, Bana, samt Ahmeds fina resultat att lyckas med att erövra 2,5 poäng av 3 möjliga i sina Allsvenska tävlingsdebuter!

  Hälsningar
  Christian
  #1 Hellmut Klevenow 2018-12-04 11:04
  Hej alla schackvänner från TSS,
  det är ju bedrövlig att man förlora
  en match på detta viset.
  Men man kan ju lära av det!
  Alltså huvud upp!
  Hälsningar från Berlin Hellmut

  Lägg till kommentar

  © Tanums SS • Fröstorp 3 • 457 93 Tanumshede • +46 (0) 70-438 72 90
  Free Joomla! templates by AgeThemes