DM-framgångar för TSS – STNB

   
  Från vänster: Ali Badawi, Tanums SS. Ahmed Badawi, Tanums SS – Abishan Arulmaran, Indre Østfold SS, 0-1. Kjell Stolpe, Uddevalla SS – Alf Hedlund, Tanums SS, 0-1.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  I Strömstads Tidning (STNB – Strömstads Tidning Norra Bohuslän), tisdagen den 28 januari, i sportsektionen har tidningen ett nytt reportage om Tanums Schacksällskap. Artikeln avhandlar klubbens framgångar i hemma-DM och klubbens arrangemang av Västergötlands Schackförbunds öppna Snabbschacks-DM. Reporter är Pontus Johansson och för att kunna ta del av den digitala versionen av artikeln så måste man vara prenumerant, annars kan man läsa hela artikeln i tisdagens pappersversion av nämnda publikation.
   
   
   
  Stöd vår lokala ”schacktidning”, köp den!
  Tidningen utkommer tre dagar i veckan (tisdagar, torsdagar, samt lördagar) och är en lokaltidning för norra Bohuslän. Den är Bohusläns äldsta tidning och grundades 1866 av boktryckaren Karl Fredrik Blomberg. Första numret utkom den 17 oktober och förste redaktören var L. A. Larsson. Han övertog tidningen år 1876 och ledde den fram till sin död. Strömstads Tidning slogs 1934 samman med tidningen Norra Bohuslän som hade grundats år 1894 av Carl Hall. Tidningen köptes 1969 av Bohusläningens AB.
   
   

  Lägg till kommentar

  © Tanums SS • Fröstorp 3 • 457 93 Tanumshede • +46 (0) 70-438 72 90
  Free Joomla! templates by AgeThemes