Placering:
    Namn:
    Poäng:
    Inb.
    Svart
    1)
    Ulf Haglund
    6,5
     
     
    2)
    Christian Carlsson
    5,5
    0,5
    4
    3)
    Alf Hedlund
    5,5
    0,5
    3
    4)
    Hans-Jürgen Thiede
    4,5
     
     
    5)
    Ulf Andersson
    3,0
     
     
    6)
    Rasmus Kuronen
    2,0
     
     
    7)
    Bengt Samzelius
    1,0
     
     
     
    Första ronden:
    Hans-Jürgen Thiede – Christian Carlsson, 0-1
    Ulf Andersson – Ulf Haglund, 0-1.
    Alf Hedlund – Bengt Samzelius, 1-0.
    Rasmus Kuronen – Frirond, 1-0.
     
    Andra ronden:
    Rasmus Kuronen – Hans-Jürgen Thiede, 0-1.
    Ulf Haglund – Alf Hedlund, 1-0.
    Christian Carlsson – Ulf Andersson, 1-0.
    Frirond – Bengt Samzelius, 0-1.
     
    Tredje ronden:
    Ulf Andersson– Rasmus Kuronen, 1-0.
    Alf Hedlund – Christian Carlsson 0,5-0,5.
    Bengt Samzelius – Ulf Haglund, 0-1.
    Hans-Jürgen Thiede – Frirond, 1-0.
     
    Fjärde ronden:
    Rasmus Kuronen – Alf Hedlund, 0-1.
    Hans-Jürgen Thiede – Ulf Andersson, 1-0.
    Christian Carlsson – Bengt Samzelius, 1-0.
    Frirond – Ulf Haglund, 0-1.
     
    Femte ronden:
    Alf Hedlund – Hans-Jürgen Thiede, 1-0.
    Bengt Samzelius – Rasmus Kuronen, 0-1.
    Ulf Haglund – Christian Carlsson, 1-0.
    Ulf Andersson – Frirond, 1-0.
     
    Sjätte ronden:
    Rasmus Kuronen – Ulf Haglund, 0-1.
    Hans-Jürgen Thiede – Bengt Samzelius, 1-0.
    Ulf Andersson – Alf Hedlund, 0-1.
    Frirond – Christian Carlsson, 0-1.
     
    Sjunde ronden:
    Bengt Samzelius – Ulf Andersson, 0-1.
    Ulf Haglund – Hans-Jürgen Thiede, 0,5-0,5.
    Christian Carlsson – Rasmus Kuronen, 1-0.
    Alf Hedlund – Frirond, 1-0.
     
     
    Tävlingen genomfördes som en bergerturnering och betänketiden var 10 minuter utan tidstillägg.
     
     

    Sjätte ronden:
    Ulricehamns SK – Tanums SS I, 2,5-1,5.
    Hova SK – Tanums SS II, 2-2.
     
    Tanums SS I hade redan i 5:e ronden säkrat distriktsmästartiteln, detta samtidigt som motståndaren Ulricehamns SK kämpade för att bli tvåa i serien.
     
    1:a bordet: Matthias Menge, (2039) Ulricehamns SK – Holger Blauhut, (1973) TSS I, 0,5-0,5.
    2:a bordet: Keijo Tuomisto, (1932) Ulricehamns SK – Jarl Edgren, TSS I, 0,5-0,5.
    3:e bordet: Håkan Klasson, Ulricehamns SK – Christian Carlsson, TSS I, 0,5-0,5.
    4:e bordet: Petter Persson, Ulricehamns SK – George Ang, TSS I, 1-0.
     
     
    Tanum SS II har återkommande övertygat i seriespelet och i sista ronden ställdes de mot Hova SK, förra säsongens serietvåa till lika 2015/16 års mästare. Ännu en gång imponerade Tanum II, den här gången genom att spela 2-2. Sammantaget förlorade Tanum II endast mot serievinnaren Tanum I (0-4) och mot tvåan Ulricehamns SK (1-3) och spelade alltså oavgjort mot serietrean! Hade de facto Tanum II lyckats med att få en halvpoäng till mot Hova, så hade laget blivit trea i serien!